Logo J-Platform

Kurumsal İş Çözümlerinde Yepyeni Bir Kullanıcı Deneyimi!
Logo’nun yeni nesil teknolojilerle geliştirdiği j-Platform; yaygın dağıtım ağına sahip işletmelerden inşaat/taahhüt ve proje şirketlerine kadar farklı yapıdaki birçok firma ve holdingin süreçlerinin yönetilebileceği, özelleştirilebilir, kapsamlı bir iş çözümü sunarken; rol bazlı kişiselleştirilebilir masaüstü, ürün içi arama motoru gibi özellikleri ve app-in-app yaklaşımını estetik tasarımla buluşturup kullanıcı deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyor.


Logo’nun yeni nesil teknolojilerle geliştirdiği j-Platform çözümü; işletmelere tedarikten satışa kadar tüm süreçlerinin verimli ve etkin yönetimini vadederken, rol bazlı kişiselleştirilebilir masaüstü, ürün içi arama motoru gibi özellikleri ve
app-in-app yaklaşımını estetik tasarımla buluşturup kullanıcı deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyor. Rekabetçi bir iş ortamında büyümek, bilgilerin hem şirket içerisinde hem de distribütörler dahil tüm diğer kanallar ile hızlı ve güvenli bir biçimde paylaşmayı gerektirir. Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerle artan rekabette geride kalmamak için iş süreçlerinin verimliliğini artırmak bir zorunluluktur. Hiçbir işletmenin yapısı ve iş yapış şeklinin aynı olamayacağından yola çıkarak tasarlanan, şirketlerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilecek esnek yapıdaki j-Platform, çok sayıda konfigürasyon seçeneği ile iş süreçlerinizi tam olarak modelleyebilmenizi sağlar. İşletmenizin ihtiyacına göre istediğiniz fonksiyonu j-Platform’a dahil edebilir, eş zamanlı (concurrent user) kullanıcı sayılarını istediğiniz gibi artırabilirsiniz. Tek merkezden yönetilebilen j-Platform ile merkez ve şube yapılanmasına sahip şirketlerin farklı lokasyonlarındaki kullanıcıları sisteme eş zamanlı olarak uzaktan erişim sağlayabilir, birbirleri ile bağlantılı bir biçimde çalışabilirler. j-Platform, grup şirketlerinize bağlı farklı organizasyonlar altındaki süreçlerinizi ortaklaştırmanıza ve konsolide raporlar alabilmenize de olanak sağlar.

Logo’nun İnsan Kaynakları, İş Analitiği, Müşteri İlişkileri Yönetimi, İş Akış Yönetimi ve e-Dönüşüm çözümleri gibi birçok yeni nesil uygulaması ile tam entegre şekilde çalışabilen j-Platform ile işletmeninizin tüm ihtiyaçlarına çözüm bulabilir, kurumsal süreçlerinizi iyileştirerek iş verimliliğinizi artırabilirsiniz. İnsan Kaynakları süreçlerinizde sadece ihtiyaç duyabileceğiniz modülleri satın alarak direkt j-Platform içerisinden de kullanabilirsiniz. Bu platformu kullanarak işletmenize ve sektörünüze özel bu uygulamalarla standart ERP fonksiyonlarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Zengin modüler yapıya sahip j-Platform ile;
• Grup şirketlerinizi tek bir merkezden yönetirken şirketlerinizin süreçlerinin ortaklaşmasını sağlayabilirsiniz.
• Tüm satış süreçlerinizi tek bir platform üzerinden takip ederken satış verimliliğinizi artıracak esnek kampanyaları yönetebilirsiniz.
• Sevkiyat planlamanızı araç kapasite ve dağıtım rotalarına göre yapabilirsiniz.
• Proje yönetimi sürecinizde kaynaklarınızın tam kontrolünü sağlayarak maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
• Hakediş, yeşil defter, metraj cetveli gibi dokümlerinizi hazırlayabilirsiniz.
• Leasing, nakit akış, kredi işlemleri ve mali yatırımlarınızı yönetebilirsiniz.
• Birden fazla hesap planı ile çalışabilir, UFRS/TFRS raporlarınızı hazırlayabilirsiniz.
• Gelir gider bütçelerini kolayca oluşturup, ödenek takibinizi yapabilirsiniz
• Şirket varlıkları için arıza ve koruyucu bakım süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

Sadece Kullandığınız İşlemleri İçeren Kendi Masaüstünüzü Oluşturun

Sezgisel ve kolay kullanım baz alınarak yeni nesil teknolojilerle tasarlanan j-Platform; göz yormayan, estetik masaüstü tasarımı ve kişiselleştirilebilme özelliği ile istediğiniz tüm bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde erişmenizi sağlıyor.
j-Platform ile birlikte, kullanıcı rolüne göre gelen öndeğer masaüstlerinin yanı sıra en sık kullanılan işlemleri kısayol olarak tanımlayabilir, gruplayabilir ve özel olarak oluşturulan masaüstlerinde toplayabilirsiniz. Kullanıcılarına hız kazandırmak
amacıyla kısayol tuşlarında da özelleştirme imkanı sunan j-Platform ile oluşturulan kısayol komutlarında da değişiklik yapabilirsiniz.


Kişiselleştirilebilen, Estetik Arayüzle Kullanıcı Deneyimini Bambaşka Bir Boyuta Taşıyın

j-Platform içinde yer alan formlara yeni alanlar ekleyebilir ve kolayca arama yapabilirsiniz. j-Platform’un bu özellikleri,
programlama dili bilmeye gerek duymadan kolay ve hızlı görsel uyarlama ile geliştirilen formları kullanıcı bazında da
özelleştirmeye olanak sağlıyor. 

j-Platform ile tüm iş süreçlerinizi ofis dışından da takip edebilir, istediğiniz bilgilere
Java destekli web tarayıcısı ile her yerden her an ulaşabilirsiniz.

j-Platform’un Esnek Yapısı Sayesinde Yatırım Maliyetlerinizi Azaltın

j-Platform ile geniş bir yelpazedeki donanım platformu ve işletim sistemi seçeneğiyle çalışabilirsiniz. Alışkın olduğunuz java
destekli herhangi bir web tarayıcı ile başka bir ek yazılım yüklenmesine gerek kalmadan mevcut sistemler ve lisanslarla
j-Platform çözümünü kullanabilirsiniz. Bu yapı sayesinde ek bir yatırıma gerek kalmayacağından donanım maliyetleriniz oldukça azalır.
j-Platform’un bu teknolojisi sayesinde gerektiği anda, gerektiği kadar yatırım yapabilir ve işletmenizin kaynaklarını verimli kullanabilirsiniz. Firmanızın büyümesine paralel olarak sunucu sayısını artırabilir, sınırsız kullanıcı tanımı yapabilirsiniz.
Ayrıca, büyük raporlar ve toplu yapılan işlemler sunucu tarafında gerçekleştirilip istemciye iletildiği için kullanıcıların sistem performansı etkilenmez.
j-Platform’un kurulumu, on-premise ve private hosting gibi iki farklı modelde yapılabilir;
On-premise modelde firmanız tarafından sağlanan donanım ortamında kurulumu yapılır. Sunucu donanım parkı için yatırım yapmış ve ekiplerinizi oluşturmuş bir firmaysanız bu yöntem ile j-Platform’un kurulumunu yaptırabilir sonra uygulamanızı hızla kullanmaya başlayabilirsiniz.
Private hosting modelinde ise herhangi bir donanım ve bakım yatırımına gerek kalmadan j-Platform’un kurulumu firmanıza özel dış bir ortamda gerçekleştirilir. Donanım ilk yatırım ve bakım maaliyetlerinden kaçınmak istiyorsanız j-Platform için hosting hizmetini Logo’dan veya dilediğiniz bir hizmet sağlayıcısından alabilirsiniz.
j-Platform;
• Tek seferlik lisans bedeli veya kullandıkça öde modeliyle satın alınabilir.
• On-premise ve private hosting gibi iki farklı modelde kuruluma uygundur.
• Platform bağımsız çalışabilir ve donanım maliyet avantajı sağlar.
• Kullanıcılara Java destekli web tarayıcısı ile her yerden her an erişim imkanı sunar.
• Toplu işlemleri işlemciyi yormadan sunucu üzerinden yürütmeye olanak sağlar.
• Zengin entegrasyon imkanı sunar


Kurulum, Bakım Veya Güncelleme Gibi süreçlerinizi Tek Merkez Üzerinden Yönetin

Tek bir merkezde kurulum olduğu için sürüm yükseltmeleri ve bakım faaliyetleri de yine tek merkez üzerinden yönetilebilir.
Sürüm güncellemesi veya bakım faaliyeti sonrası merkeze bağlanan tüm kullanıcılar ürünün güncel sürümüne ulaşabilirler.
Böylece başta bakım ve yönetim maliyetlerinin minimum düzeyde gerçekleşmesi olmak üzere, güvenlik ayarları ve yedekleme işlemleri gibi işletmenin varlığı açısından önem arzeden konuların da takibi tek merkezden yapılabilir.

j-Platform’un Zengin Fonksiyon Kümesiyle Satış ve Dağıtım Stratejilerinizi Hızla Uygulamaya Alın

j-Platform’un zengin fonksiyon kümesiyle tüm satış ve dağıtım süreçlerinizi en etkin şekilde yönetebilirsiniz. Satış ve dağıtım aşamalarında gerekli evrakların oluşturulmasından zamanında teslimat yapılmasına, esnek fiyat ve promosyon tanımlarından satıcı takibi, dağıtım araçları rota planlamasına kadar tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Sevkiyat ile ilgili tüm masraflar, masraf merkezlerinde ayrıntılı olarak kayıt altına alınır. Ayrıca, sevkiyatı yapacak olan dağıtım araçları tanımlayabilir, kapasite ve dağıtım rotalarını kolaylıkla takip edebilirsiniz.
j-Platform, satış verimliliğinizi artıracak esnek kampanyaları yönetmenize de olanak sağlar. Promosyon ve puan kampanyaları tanımlayarak kampanya sonuçlarının raporlarını alabilirsiniz. 


Firmanızın Tedarik, Satış, Dağıtım, Finans ve Muhasebe gibi iş süreçlerini uçtan uca
yönetebilir, projelerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

j-Platform İle Proje Yönetim Süreçlerinizde Tüm Kaynaklarınızı Verimli Kullanın

j-Platform Proje Yönetimi modülü ile geliştirdiğiniz projelerinizi oluşturacağınız şablonlara kaydederek, diğer program modüllerinde yapılan işlemleri projeleriniz ile ilişkilendirebilirsiniz. Özellikle inşaat sektöründe büyük ilgi uyandıran j-Platform Proje Yönetimi modülü, ağırlıklı olarak inşaat sektöründe ve diğer sektörlerde aktif olarak kullanılan diğer yazılım çözümleri ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu entegrasyon sayesinde planlanan ve gerçekleşen maliyetlerinizin takibini sistem içerisinden yapabilir; böylece zaman, para, insan ve malzeme gibi tüm proje kaynaklarınızın yönetimini kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Gantt Çizelgesi ve PERT diyagramı gibi arayüzler üzerinden projelerinizin grafiksel özetini de takip edebilirsiniz.
 

Etkin Bütçe Yönetimiyle Başarıya Giden Doğru Stratejileri Belirleyin

j-Platform Bütçe Yönetimi Modülü ile bütçelerinizi kolaylıkla revize ederek yeniden yayınlayabilir; her bütçe için masraf, gelir, nakit giriş-çıkışı gibi pek çok tanımlama yapabilirsiniz. Bütçe kalemlerinizle projeleriniz ve aktiviteleriniz arasında ilişki tanımlayabilirsiniz. Fiş türleri için hesaplama ve kontrol kriterleri tanımlama imkanı sunan j-Platform’un Bütçe Yönetimi modülüyle bütçe kayıtlarınızı farklı para birimlerinde yönetebilirsiniz. Bütçeleme sürecindeki tüm ödeneklerin takibi ve belli bir organizasyonel birime ödenek tahsisini arayüzler üzerinden kolayca gerçekleştirerek, ödenek kullanımına limit koyma ve limiti kaldırma işlemlerini yönetebilirsiniz. Planlanan ödenek miktarlarını, mevcut kullanılmayan miktarı veya planlanan bütçe aşımını rahatlıkla görüntüleyerek, bütçe kalemlerini gözden geçirerek bütçe toplamlarını toplu olarak hesaplayabilirsiniz.

Mevzuata ve Uluslararası Muhasebe Standartlarına Tam Uyumlu Çalışın

j-Platform ile güncel mevzuatlara ve uluslararası muhasebe standartlarına tam uyumlu çalışabilir, istenilen döneme ait standartlara uygun finansal ve mali raporlama yapabilirsiniz. Finansal faaliyetleri en doğru biçimde takip ederek güncel bilgiyi görüntüleme imkanı sunan j-Platform yetkilendirme ve güvenlik özellikleriyle veri erişiminizi her seviyede kontrol altına alabilirsiniz.
Önceden tanımlanmış finansal tabloları ihtiyaçlar doğrultusunda kişiselleştirebilir, fiş kayıtları üzerinden işlemlere ulaşabilir ve tüm döviz kurlarını Logo portalından kolayca indirebilirsiniz. Ayrıca ikinci hesap planı oluşturabilir ve bununla birlikte kurumlar arası konsolidasyonu tam olarak sağlayabilirsiniz.


e-Dönüşümü j-Platform ile Gerçekleştirin


Faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi ve yine elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesi hususunda getirilen yasal çerçeve doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen j-Platform e-Dönüşüm modülü, kağıt fatura/irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik belgelerinizi düzenleyebilmeyi ve elektronik ortamda iletebilmeyi sağlar. j-Platform e-Dönüşüm Modülü aracılığı ile e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye belgelerinizi GİB’e gönderebilir, GİB’den gelen fatura ve irsaliyelerinizi aktarabilir ve yanıtlayabilirsiniz. MT-940 (Uluslararası Standart Hesap Mutabakatı Formatı) entegrasyonu ile bankalardan firmanıza alınan ve hesaplarınızda oluşan hareketleri içeren dosyalarınızı j-Platform üzerinden görüntüleyebilirsiniz.


İhale Süreçlerinizin Yönetimini j-Platform’a Emanet Edin


Satış ve satın alma için tüm ihale süreçlerinizi, j-Platform İhale Yönetimi Modülü ile organize edebilir, işletmenizin katıldığı veya sizin açtığınız ihaleleri, konsorsiyum ve ortaklık tanımlanması gibi işlemlerinizi rahatlıkla yönetebilirsiniz. Bir ihaleyle ilgili komisyon üyelerinin seçilmesi ve ihale için ilgilileri, hedeflenen tedarikçileri belirleme gibi iş süreçlerinizi de j-Platform’un arayüzleri üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda ihale metotlarını belirleme imkanı da sunan modül, ihaleler için uyuşmazlık ve iptal nedenlerini belirtme alanlarını da içerir. Bunun dışında ihalelerle ilişkili fiyat tekliflerinin garanti ve teminat işlemlerinin takibi gibi kontrol gerektiren işlemlerinizi j-Platform üzerinden yapabilirsiniz. j-Platform İhale Yönetimi Modülü ile satın alma ve satış sözleşmelerini de kolayca oluşturabilirsiniz.


j-Platform’u Şirketin İhtiyaçlarına Göre Özelleştirmek İsteyen Bilgi Teknolojileri Çalışanları;


Servis Odaklı Mimarisi Sayesinde j-Platform’u Şirket Sistemlerinizle Entegre Edin


j-Platform’un Servis Odaklı Mimarisi (SOA) ile uygulamada bulunan tüm kayıtlarınızı Excel, XML ve web servisleri aracılığı ile
dış sistemlerle entegre çalıştırabilir, üründeki tüm verilerinizin XML ve Excel formatında içeri-dışarı aktarımını yapabilirsiniz.
Web ve mobil uygulamalar için RESTful API desteklenmektedir. Kendi uygulamalarınızı geliştiriyor veya farklı uygulamalarla j-Platform’u entegre etmek istiyorsanız RESTful API’den faydalanabilirsiniz. RESTful API web tabanlı veya mobil uygulamalar geliştirmek için standardizasyon ve kolaylık sağlayan bir arayüzdür. Ürünün her fonksiyonu web servisleri aracılığıyla dışarıya açılabilir. Bu işlemler esnasında j-Platform sistemi bir omurga işlevi görür ve şirketin bütün yazılımları j-Platform sistemine
bağlanabilir.


Ürün Geliştirme Projelerinizi Şirket Bünyesinde Bütünleşik Yapıda Yürütün


Her şirketin ihtiyaçları, süreçleri ve hedefleri farklıdır. Temel amaç; kullanıcılara, ihtiyaç ve hedeflerinin tamamını, ortak platformda eksiksiz bir şekilde karşılayabilecekleri arayüz sunmaktır. Bu amaçla geliştirilen Logo Platform Tailor (LPT);
işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine özel geliştirmeleri yapabilecekleri açık ve ölçeklenebilir geliştirme platformudur. Bu platform “Eclipse” tabanlı olup kısa bir eğitimle kolaylıkla öğrenilebilir, yazılım geliştiriciler için son derece
esnek ve kolaydır. Firmanızın LPT platformunda çalışabilen kendi uyarlama/ürün geliştirme ekiplerini oluşturabilir, proje sonrasında sürekli değişen rekabet koşullarının yaratacağı ihtiyaçlara yönelik olarak tüm ek geliştirme projelerini kurum bünyesinde planlayarak, sistemlerinizi bütünleşik bir yapıda büyütebilirsiniz.