Destek / Logo Ürünleri / e-Devlet Ürünleri / e-Fatura Destek
Hata Alan e-Faturanın Yeniden Gönderilmesi

Hata Alan e-Faturanın Yeniden Gönderilmesi 

Faturaların Gönderilmesi ve Takibi 

e-Fatura Durum Kodlarının LogoConnect'te Takibi

Hata alan faturalar LogoConnect Giden Kutusu ve Arşiv Giden Kutusu ekranlarında Kırmızı renk ile gösterilir. Bu faturalar durum kodlarına göre yorumlanıp, düzenlemesi yapıldıktan sonra aynı fatura numarası ile yeniden gönderilmelidir.

Renklere Göre Durum Kodları: 

Kırmızı: Faturanın hatalı olduğunu ve alıcısına iletilemediğini belirten durum kodları alındığında verilen renktir. Bu faturalar mutlaka yeniden gönderilmelidir.

Yeşil: Fatura başarılı bir şekilde alıcısına iletildiğinde 1300 durum kodu aldığını belirten renktir. Fatura, kesinlikle yeniden gönderilmemelidir.

Mor: Faturanın ara durumda olduğunu belirten durum kodlarından birini aldığını belirten renktir. Durum kodunun değişme ihtimali olması sebebi ile bu faturalar yeniden gönderilmemelidir. Rengin kırmızı veya yeşile dönmesi beklenerek yeni alınacak olan durum koduna göre işlem yapılmalıdır. 

e Fatura durum kodu


Hata Alan Faturaların LogoConnect İle Yeniden Gönderilmesi 

Hangi Faturalar Yeniden Gönderilmelidir? 

Gönderilen e-Fatura zarfı hatalı bir durum kodu alarak alıcının sistemine ulaşmadığında, aynı fatura numarası ile faturalar yeniden gönderilmelidir.

Faturanın Yeniden Gönderilmesi 
Gönderilen fatura Giden Kutusu ekranında Kırmızı renkte yer aldığında, faturanın yeniden gönderilmesi için aşağıda belirtilen işlemler yapılır:

Faturanın ERP tarafındaki e-Fatura Statüsü "Sunucuda Hata Aldı" statüsüne geldiği görülür. (Faturanın statüsü aldığı hataya göre değişiklik gösterebilir.)

Logo start 3, go 3, tiger 3, tiger wings, go wings hatalı efatura

Faturanın hata almasına sebep olan alanlar düzenlendikten sonra fatura LogoConnect "e-Fatura Gönder" ekranından yeniden gönderilir. Bunun için ekranın sol altında bulunan filtre ekranı kullanılır. 

Logo e-fatura seçimi ve hatalı e faturanın yeniden gönderilmesi

Açılan filtre ekranından "e-Fatura Durumu" alanında "GİB'ye Gönderilecek" yerine Ticari Ürün tarafındaki e-Fatura Statüsüne göre seçim yapılır. (GID2015000000063 nolu faturanın Logo'taki statüsü "Sunucuda Hata Alındı" olduğu için "e-Fatura Durumu" filtresinden bu seçenek seçilmelidir.) 

Filtre değiştirildikten sonra e-Fatura Gönder ekranında "Sunucuda Hata Alındı" statüsündeki e- Faturalar listelenir. Listelenen e-Faturalar seçilerek yeniden gönderilir.

Hatalı faturaların olabileceği düşünülerek eLogo portalından da zaman zaman kontrollerin yapılması veya Logo connect içerisinden mMutabakat Raporu alarak kontrol edilmesi önerilir.

Logo Sistem Uzmanlarından oluşan teknik ekibimizden bu kontrollerin sağlanmasını gerekli destek süreçlerinin tarafımından yürütülmesini tercih edebilirsiniz. Teknik destek için bizlere ulaşabilirsiniz.